15 Kasım 2015 Pazar

Yaşasaydı Aşık Olurdum Diyebileceğim 5 Kitap Karakteri

Çocukluğumdan beri okuduğum kitapların içerisinde beni etkileyen onlarca karakter oldu. Bunlardan bazıları daha çocuk aklımla kalbime giren sevimli kahramanlar bazıları da daha sonraki yıllarda tavırları ve kişilikleriyle beni etkileyen genç adamlar oldu. "Yaşasaydı Aşık Olurdum Dediğim" ve tabii biraz da mübalağa ettiğim, ama çok sevdiğim, benim için yerleri ayrı olan 5 kitap karakteri arasında sizin de favorileriniz varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

"Yaşasaydı Aşık Olurdum" Diyebileceğim 5 Kitap Karakteri


5 - Huckleberry Finn - Huckleberry Finn'in Maceraları / Mark TwainBoyuna posuna bakmadan, çocukluğuna aldırmadan, büyüklerin dünyasında çıplak ayaklarıyla maceradan maceraya koşan Huckleberry Finn, her kadının ve küçük kızın sevdiği o haşarı tiplerden.


4 - Teneke Adam - Oz Büyücüsü / L. Frank Baum Oz Büyücüsü benim en sevdiğim hikayelerden biri. Filmini çocukluğumdan beri kaç kez izledim bilmiyorum. Hikayede en büyük dileği bir kalbe sahip olmak isteyen ve bu nedenle Dorothy ile Oz Büyücüsü'nün peşine düşen Teneke Adam beni çok ama çok duygulandırır. Maddi olarak bir kalbi olmasa da dokunsanız ağlayan, her şeye içlenen bu sevimli karakterdeki ironi diğer karakterlerdeki durumlardan daha çok etkiler beni. O yüzden de içimde bir sevgi vardır bu hassas Teneke Adam'a.

3 - Jesse Tuck - Ölümsüz Aile / Natalie Babbitt
Yine hem filmi hem de kitabıyla beni bambaşka alemlere götüren bir hikayenin kahramanı olan Jesse Tuck, hem kitaptaki o yakışıklı tasviri hem de hareketleriyle kalbimi kazanan karakterler arasında. Ölümsüz Tuck ailesinin duygularıyla hareket eden, delifişek oğlu, aşkının peşinde koşmasıyla ve ona ona saygı duymasıyla da beni çok etkilemişti.

2 - Dean Moriarty -Yolda / Jack KerouacDean Moriarty, gerçek hayattaki adıyla Neal Cassady, tehlikeli bir adam. Belki de beni ona çeken, etkilenmemi sağlayan bu tehlikeli,ne yapacağı belli olmayan, haşarı kişiliği. İnanıyorum ki Neal, sadece benim değil pek çok kadının etkilendiği bir karakterdir.

1 - Zooey Glass / Franny & Zooey / J. D. SalingerSalinger'ı, onun benim için yarattı dediğim Franny ve Zooey'sini anlatmama kelimelerim yetmez. Söyleyeceğim tek şey yaşasaydı, gerçekten kanlı canlı bir adam olsaydı Zooey bana çok iyi gelirdi. Umuyorum ben de ona.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!