1 Mart 2018 Perşembe

Ocak - Şubat Ayında Okuduğum Kitaplar - 2018

Selam! 🙋


Şubat biterken ocak ayında okuduğum kitapları paylaşarak bu yılın ilk "okuduğum kitaplar" serisini azıcık düzensiz başlatsam da "Hiç yoktan iyidir." diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. 🙈

Bakalım 2018'in ilk iki ayında neler okumuşum?

2018 Ocak Ayında Okuduğum Kitaplar

Feniçka - Lou Andreas - Salome

Kitabın yazarı; Nietzsche, Rilke ve Freud'un sevdiği bir kadın olduğundan okuyan herkesi saygılı ve hayranlık uyandıran bir ön yargı sarıyor bir kere. O dönemde dahi kadının toplumdaki yerini ve gücünü kanıtlayabilen bir kişi olması da ayrı bir güzellik. Feniçka'da yazardan izler olduğu da aşikar ama bana daha doyurucu bir kitap olabilirmiş gibi geldi. 

Ayı Paddington - Michael Bond

Ayı Paddington'u animasyon filmiyle tanıyıp aşık olmuştum. Naif, saf ama güçlü karakterlere bayılıyorum. Paddington da bir çocuğun ya da yetişkinin hayatına girebilecek en renkli ve sevimli karakterlerden biri bence. Ortaya çıkış hikayesi de mükemmel. Mutlaka araştırın. 💛

Ölümcül Yumurtalar - Mihail Bulgakov

"Doğanın işleyişine müdahale etmek ne kadar doğru?" , "Bilimsel gelişmeler, yanlış kişiler ve yanlış amaçlarla kullanıldığında ne gibi felaketlere yol açabilir?" , "Devrim niteliğindeki buluşlar, farklı nedenlerden ötürü irili ufaklı felaketlere dönüştüğünde suç, bu devrimi başlatanda mı yoksa farklı yollara sürükleyenlerde midir?" gibi envai çeşit soruyu zihninize yerleştirecek, akıcı, özgün bir kitap.

Homunkulus - Aleksandar Prokopiev

Homunkulus, hepimizin bildiği masallara farklı bir yorum katıyor ve arka planda kalan karakterleri masalların odak noktası haline geliyor. "Yetişkinlere masallar" olarak adlandırılan hikayelerin hepsini çok sevmesem de genel olarak farklı bir kitaptı.

Bir Çöküşün Öyküsü - Stefan Zweig

Goodreads değerlendirmelerini okuduğumda herkesin bayılarak okuduğu bir kitap olduğunu görünce büyük beklentiler içine girdim. Ama nedense ben çok sevemedim...

Genç Bir Doktorun Anıları - Mihail Bulgakov

"Okuduğum süre boyunca genç doktor ile yatıp kalktım." desem yalan olmaz. Her öyküyü severek, merakla, kimi zaman irkilerek okudum. Dönemin Rusyası'nı en güzel şekilde yansıtan, farklı karakterlerin öyküsüyle döneme de ışık tutan harika bir kitap. Herkesin keyifle okuyacağını garanti edebilirim. 

Aşk Hikayesi - Erich Segal

"Aşk, asla üzgün olduğunu söylememektir." Üzerine kitaptan uyarlanmış 70 yapımı Love Story filmini izlersem (ilk izlediğimde kitabı olduğunu bile bilmiyordum) tam olacak.

Kumpanya - Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik'in dilini ve tavrını en iyi hissedebileceğiniz kitaplar diye bir liste olsa bu kitap mutlaka o listede olurdu.

Kumpanya'nın içinde üç uzun öykü var. Benim gönlümü kitaba ismini veren Kumpanya öyküsü oldu. Ama hepsi birbiriyle uyumlu, bir günde keyifle okuyup bitereceğiniz üç öykü okumak isterseniz bu kitap yerinde bir seçim olacaktır.
Yılanı Öldürseler - Yaşar Kemal

Yaşar Kemal'e olan hayranlığım İnce Memed ile başladı ve okuduğum diğer kitaplarıyla devam edecek gibi görünüyor. "Namus" davasına elini annesinin kanına bulamak zorunda kalan bir çocuğun hikayesini anlatan kitabı okurken yine kendimi Anadolu'da bir köyde olanları izliyormuş gibi hissettim.

2018 Şubat Ayında Okuduklarım

Ocak ayında nasıl bir kitap kurduysam şubat ayında da bir o kadar tembel tenekeydim. Kitap okumanın dışında başka şeyler de yapmaya üşendim, öylece günleri bitiriverdim. Sonuçta da koca ayda sadece 2 kitap okuyabildim.

Ucuzayiyenler - Thomas Bernhard

Kafa karıştırıcı, oldukça farklı bir anlatıma sahip Ucuzayiyenler, okuduğum ilk Thomas Bernhard kitabı. Tek bir kitapla yazarı tanımak mümkün olmasa da bu kitaptan sonra diğer kitaplarını da merak ettiğimi söyleyebilirim.

Gecenin Sonuna Yolculuk - Louis - Ferdinand Celine

Ve şubat ayının son kitabı. Uzun zamandır içinde bu kadar çok altı çizilecek cümle olan bir kitap okumamıştım. Hayatı ve insanları en gerçek halleriyle gösteren Gecenin Sonuna Yolculuk; savaşı, onun izlerini bir karakterin gözünden anlatıyor.

Bunları da Seversin!Beni aşağıdaki adreslerden de takip edebilirsiniz! 👇

Tumblr 📌

Instagram 📷


Goodreads 📚

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!