14 Mart 2018 Çarşamba

Son Zamanlarda Neler İzledim? - Film Önerileri


Selam! 👋

Bu yıl başından itibaren pek çok güzel film izledik. Şimdi dönüp bakınca filmleri ne zaman izlediğime dair not almadım diye azıcık üzülüyorum. Bu nedenle izlediğim filmleri gün gün not etmeye başlayacağım sanırım. Malum, bazı filmler kitaplar kadar derin ve ilham verici olabiliyor. Onları ne zaman, hangi ruh haliyle, ne anlayarak izlediğimi hatırlamak çok özel olabilir. 

Özetle, 2018'in ilk 2.5 ayında izlediğim tüm filmlerin listesini bırakamasam da aşağıya bu yıl severek izlediğim filmlerin olduğu küçük bir liste bırakıyorum. 

Şimdiden keyifli seyirler! 🍭

Coco (2017)


Animasyon izlemeyi çok ama çok seviyorum. Disney Pixar'ın animasyonlarının yeri de benim için çok ayrı. Tanıtımlarını görünce çok heyecanlandığım Coco, bugüne kadar izlediğim en iyi animasyon filmlerinden biriydi diyebilirim. 

Kaybettiğimiz sevdiklerimizi ancak unuttuğumuzda gerçekten kaybedeceğimizin altınızı çizen, hayallerimizin peşinden koşmamızı öğütleyen film, en derin duyguları harekete geçiriyor. Öyle ki filmin sonunda sadece ben değil arkamızdaki küçük çocuklar bile ağlıyordu. İlk kez bir animasyondan duygulanan ve annesi tarafından teselli edilen çocuklar gördüm. 😡

Özetle; çizgileri, kurgusu, hikayesi muazzam filmi mutlaka izleyin. 

The Shape of Water (2017)


Eksileri de artıları da olan ama nihayetinde özgün bir hikayeye sahip Shape of Water yakın zamanda izlediğim bir film. Amelia tarzında, bana kalırsa azıcık özenti sahneleri, bana zorlama gelen bazı bölümleri nedeniyle kusursuz diyemeyeceğim film yine de aldığı övgülerin pek çoğunu hak ediyor.

Farklılıkların bir araya getirdiği iki canlının romantik hikayesini anlatan Shape of Water'ın bu yıl Oscar'da; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi prodüksiyon tasarımı ve en iyi film müziği ödüllerini topladığını da unutmamak gerek. 

The Breadwinner (2017)


The Breadwinner'da Afganistan'ın Kabil şehrinde, Taliban'ın acımasız ve baskı dolu yönetiminde yaşayan küçük bir kızın hayatını kazanma çabasını anlatılmış.

Babasının tutuklanmasından sonra ailesinin geçimini sağlamak için bir erkek çocuğu kılığında çalışmaya başlayan bir yandan da babasını kurtarmak için mücadele eden küçük kız çocuğu Pervane'nin acıklı öyküsü bence sizi de derinden etkileyecek.

Daha önce çok severek izlediğim Song of the Sea'nin yaratıcılarının hazırladığı animasyonda aynı çizgiler ve masalsı ögeler hakim. Animasyon sevmeyenleri bile etkileyecek bu filmi mutlaka izleyin derim.

Wonder (2017)


Farklı ve özel insanların hayat hikayelerini okumanın da izlemenin de çok önemli, ilham verici olduğunu düşünüyorum. İzleyebileceğim filmlere göz atarken Wonder'a gördüğümde bu filmi severek izleyeceğimi tahmin etmiştim.

Doğuştan farklı bir yüz ile doğan Auggie'nin okula başlamasıyla güvenli ortamından çıkmasını, yeni dostluklar edinmesini konu alan filmde okullardaki zorbalığın ne kadar can sıkıcı hale geldiği de vurgulanmış. Bence yetişkinler kadar çocukların da izlemesi gereken film, ilham verici filmler listenizde kendine güzel bir yer bulabilir.

Dunkirk (2017)


2. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından kapana kısılan 400.000 İngiliz askerlerinin Dunkirk'te bir iskele üzerinde hayatta kalma çabasını konu alıyor. Klasik savaş filmlerinden farklı bir bakış açısı olduğunu düşündüğüm film, askerlerin ve sivillerin savaştan nasıl etkilendiğini; havada, denizde ve karada mücadele eden insanların yaşadıkları üzerinden anlatıyor. 

Yer yer durağan ve sıkıcı bir hal alsa da genel olarak başarılı bir film bana kalırsa. Hele bir de Christopher Nolan hayranıysanız kaçırmayın. Son olarak film 2018 Oscar'da en iyi kurgu ödülünü de aldı.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)


Oscar'da en iyi film ödülünü almasını temenni ettiğimiz ama maalesef sadece en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu (sonuna kadar hak ettiklerini düşünüyorum) ödüllerini alan Three Bilboards Outside Ebbing, Missiori, kızının katilini bulmak için onun katledildiği yoldaki reklam panolarına manidar sözler yazılı afişler astıran bir kadının hikayesini anlatıyor.

Karşılaştığı zorluklara ve kendisi dışından yaşanan olaylara karşı ne olursa olsun dik duruşunu bozmayan bir annenin mücadelesini izleyeceğiniz filmin akışı ve kurgusu gerçekten çok başarılı. Bir izleyin derim.

Food, Inc. (2008)


Gelelim belgesellere... Çok iç açıcı olmasa da yeme-içme sektöründeki gerçekleri gözler önüne seren belgeseller izlemek az da olsa hepimizi bilinçlendiriyor. Hayvanlara yapılan eziyetler, sağlığımızı hiçe sayan karmakarışık içerikler konusunda oldukça başarılı ve vurgulayıcı bir belgesel olmuş Food, Inc. 

Belgeselde gösterilen tesisler Amerika'da olsa da bu tip işlemlerin tüm dünyada yaygınlaştığı bir gerçek. Alabileceğimiz önlemleri görmek ve kestirmek adına bu tip yapımları seyretmeye devam edeceğim. 

Kedi (2016)


İstanbul'un kedileriyle tanışmak ister misiniz? 🐱Kediler ve onlarla birlikte yaşayan insanların yaşamlarından kesitler sunan Kedi, bugüne kadar izlediğim en sıcak ve samimi belgesellerden biri.

Güzel hikayeleri seven herkese bu belgeseli izlemeli. 💗

Bunları da Seversin!

Beni aşağıdaki adreslerden de takip edebilirsiniz! 👇

Tumblr 📌

Instagram 📷


Goodreads 📚


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!