6 Eylül 2017 Çarşamba

Pancake ile Tanışın!


Ağustos ayının 17'sinde ailemize yeni bir üye daha katıldı: Pancake.* 📷


Fotoğraf çekmeyi çok seven ve dijital fotoğrafın yanı sıra analog fotoğraflar da çekmeye çalışan biri olarak bugüne kadar beni en çok mutlu eden hediyelerden birini o gün aldım desem asla ve asla abartmış olmam. (Diğer hediyelerden biri de yine sevgilimin hediyesi Lomo makinemdi.) Sevgilim ilk evlilik yıl dönümümüzü unutulmaz kılmaya ant içmişcesine günlerce araştırma yaptı. Hem benim zevkime, beklentilerime yönelik hem de kaliteli çekim yapan, beni çok yormayacak bir makine buldu. 


Manevi değeri, sevimli görünüşü, manuel ve otomatik kullanım seçenekleri ile Pancake bana göre dünyanın en iyi fotoğraf makinesi. 🙈  Ben bu kadar memnunken ve seviyorken belki analog fotoğraf makinesi almayı düşünenler varsa bir fikir edinebilirler diye bu içeriği paylaşıyorum. Deneyimli fotoğrafçılardan da önerileri bekliyorum. Bu konu hakkında uzun uzun mailleşebilirim.😊


Gelelim detaylara... 

Makinemin markası Pentax, modeli ise P30. Bir Japon markası olan Pentax'ın ürünleri oldukça dayanıklı oluyormuş. Pentax P30'un yani Panceke'in de dayanıklı ve güçlü bir metal kasası var. Lensler hakkında ise net bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak biz ürünü iki lens ile birlikte satın aldık. 


Bunlardan biri SMC Pentax-A Zoom 1:4 35-70 mm. Bu lens ile geniş açılı çekimler yapılabiliyor, netlik ayarlanabiliyor ve en önemlisi makine benim gibi manuel ayarlama konusunda bilgisiz olanlar için ışığı, diyaframı otomatik olarak ayarlıyor. Ben tüm manuel ayarları kendim yapabilmek için de çalışıp okuyorum ancak yine de kısıtlı zamanlarda işi kolaylaştıran bu lens oldukça kolaylık sağlıyor. Bu lens ile uzaklığı ve netliği ayarlamanız ardından da deklanşöre basmanız yeterli. 


Diğer lensim SMC Pentax-M 1:2 50 mm. Bu lens yakın çekimler için oldukça uygun. SMC Pentax-A gibi oldukça geniş açılı fotoğraflar çekemiyor ve otomatik programla çalışmıyor. 

Pancake ile ilk fotoğraflarımı Karadeniz'de çektim ve eğer bir aksilik çıkmazsa bu hafta sonu banyo yaptırmaya götüreceğim. Aradaki farkı görmek için iki ayrı film ile çekim yaptım. Bakalım sonuçlar nasıl olacak? 

Pancake ile yeni maceralara atılmak için sabırsızlanıyorum! 

*Sık kullandığım ve özel eşyalarıma isim verme huyum çocukluktan beri var. Makineme de elbette bir isim vermem gerekiyordu. Pancake'in isminde epey belirgin bir ironi var. Sevgilim makine için araştırma yaparken bir satıcı ürünün altına Pancake gibi hafif bir lensi var şeklinde bir not düşmüştü. Biraz araştırdıktan sonra bu ibarenin bazı hafif lens çeşitleri için gerçekten kullanıldığını gördük. Benim makinem hem gövde hem de lensleriyle daha ağır olduğu için ironik bir yaklaşımla ona Pancake adını verdim. Tıpkı annemin bana minik kuş (!) demesi gibi. 🙊🙈

Beni aşağıdaki adreslerden de takip edebilirsiniz! 👇

Tumblr 📌

İnstagram 📷

Goodreads 📚

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!