27 Eylül 2017 Çarşamba

Karadeniz Turu Gün 2: Ordu - Trabzon


Selam! 👋

İlk gün Samsun ile başladığımız Karadeniz turu, ikinci gün gerçekleştirdiğimiz Ordu ve Trabzon gezileriyle daha da yeşil bir hal aldı. 💚

Bakalım turun ikinci gününde neler yapmışız? 😊

Ordu Boztepeİlk gün gerçekleştirdiğimiz Samsun gezisinin ardından gece Bafra'da bir otelde konakladık.
İkinci günümüzün sabahında ise ilk durağımız yemyeşil Ordu oldu. Şehirde sadece Ordu'ya tepeden bakan Boztepe'yi ziyaret ettik.


Boztepe, Ordu gezilecek yerler arasında oldukça popüler. Tüm şehri kuş bakışı gören tepedeki restoran ya da kafelerde bir şeyler yeyip içebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. (Biz sabahtan gittiğimiz için ortalık tenhaydı. Rahatça fotoğraf çekip manzarayı izleyebildik.)

Memiş Ağa KonağıOrdu'dan sonra öğle yemeğimizi yeyip Karadeniz türküleri eşliğinde Sürmene'de bulunan Memiş Ağa Konağı'na doğru yola çıktık.*

Kendimizi bir anlığına konağın sakinleriymiş gibi hissetmiş olabiliriz. 🙈

Konak, 1740 yılında Memiş Ağa tarafından yaptırılmış. Onun ölümünden sonra devlete kalmış ama torunları işletme hakkını alıp burayı bir müze - kafe haline getirmiş.

Yapının mimarisi de ince işçiliğe de muazzam. Üstelik çok da iyi korunmuş. Birkaç köşede yapılan onarım ve boyanın dışında restorasyon da geçirmemiş.

Memiş Ağa Konağı'nın pencereleri Karadeniz'e açılıyor.
Konağı ziyaret ederseniz aksanı ve tatlı dillerinin etkisiyle severek dinleyeceğiniz mekan sahiplerinden yapının tarihi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 
Konağın arka tarafında bir çay bahçesi var. Gelen turistler orada bulunan bu eski usul makası ellerine alıp bellerine de peştamelleri takıyor ve "çay topluyormuş" gibi fotoğraf çektirebiliyorlar. 😚 Turistliğin şartlarını yerine getirmek için ben de böyle bir fotoğraf çektiriverdim. 😊Uzungöl

Memiş Ağa Konağı'nın ardından günün son durağı Trabzon gezilecek yerler listesinin en başlarında yer alan ve Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl oldu. Yeşillikler içindeki bu upuzun gölü izlemek inanılmaz keyifliydi.


Ancak gürültücü Arap turistlerin yoğunluğu, gölün etrafının panayır yeri haline gelmesi ve gereksiz pek çok seyyar satıcının bu gölü çepeçevre sarması gibi olumsuz etkenler tadımızı oldukça kaçırdı. Gölün etrafında bulunan otellerin bu doğal güzelliğin ihtişamını gölgelediğini söylemeye gerek bile yok.

Bundan birkaç sene önce burayı ziyaret etsek çok daha iyi vakit geçirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak popülerleşen her şeyi kirletmeye meyilli yapımızdan ötürü de birkaç sene sonra gelmediğim için de şükrediyorum. İşte böyle ikilemler sadece bizim ülkemizde yaşanır.*Sanıyorum belirtmemde fayda var. Daha önce katıldığım kültür turlarını kıyasladığımda gezilecek noktalar arası en çok mesafe olan turun Karadeniz turu olduğunu gördüm. Zira bir günde başka şehirlere ve ilçelere yolcuk etmek durumunda kaldığınız için kimi zaman yarım saat, kimi zaman 1 saat, kimi zamansa 3 saate varan yolculuklar yapmak durumundasınız. Eğer ki otobüs yolculuğu sizi yormuyorsa gezi sonrası dinlendiğiniz için bu durum bir avantaj olabilir. 

Bir sonraki içerikte olaylı (!) Batum gezimizi anlatacağım.

Takipte kalın!

Sevgiler!

Beni aşağıdaki adreslerden de takip edebilirsiniz! 👇

Tumblr 📌

İnstagram 📷

Goodreads 📚

3 yorum:

 1. merhabalar, Karadeniz turu Trabzon'da bitmiyor değil mi? Rize'ye uğramadan döneceğinizi zannetmiyorum çünkü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, turu gün gün yazıyorum o yüzden daha Rize'ye gelemedim. 4. gün içeriğimi yayınladığımda Rize'de neler yapmışız okuyabileceksiniz. :) Not: En çok da Rize'yi sevdim bu arada!

   Sil
 2. Rize'nin havası dahi bir başkadır çünkü, yazınızı merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!