20 Eylül 2017 Çarşamba

Karadeniz Turu Gün 1: Samsun

Samsun'da turistlerin ilgisini çekmek için evler böyle rengarenk boyanmış. Ben çok sevdim. 💛

Selam! 👋

Bayram öncesi katıldığımız 5 günlük Karadeniz turu hakkında bir şeyler yazmaya nihayet başlayabildim. Her günü ayrı ayrı ele alıp gezilecek yerler, tarihi mekanlar ve diğer detayları daha iyi anlatabileceğimi düşündüm. Umarım tüm turu güzel bir şekilde özetleyip Karadeniz turuna katılmak ya da bölgeyi gezmek isteyenlere fikir verebilirim. O halde başlayalım!

 Öncesinde bilgi vermek de fayda var. Biz Jolly Tur'un "Yeşil Karadeniz ve Batum" isimli turuna katıldık. 25 Ağustos 2017 Cuma gecesi yola çıktık ve sabah saatlerinde Çorum'a vardık. (Daha önce bahsettiğim üzere GAP turumuz son anda iptal olduğu için uçaklı değil otobüslü bir tura katılmak durumunda kaldık. ) Burada kahvaltı molası verip sonrasında ilk durağımız olan Samsun'a geçtik.

Samsun Gezilecek Yerler

Bandırma Vapuru Müzesi
Samsun'da ilk turistik noktamız Bandırma Vapuru oldu. Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919 yılında Samsun'a getiren geminin aslı 1925'te satın alınıp hurdaya çıkarıldığından Doğu Park sahilinde ziyaret ettiğimiz gemi, Bandırma'nın birebir kopyası olarak yapılmış. Müze haline getirilen bu vapurun içinde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ve döneme ait eşyalar da bulunuyor.Müze bahçesinin içinde ise şehit olmuş askerlerin isimlerinin yazılı olduğu bir anıt ve savaştan sahnelerin yer aldığı kabartmaların olduğu bir bölüm de yer alıyor.


Amazon Adası ve Amazon KöyüSamsun merkezdeki Batı Park içerisinde yer alan Amazon Adası'nda Samsun'un tarihinde önemli bir yere sahip olan Amazon kadınlarının yaşamlarından kesitler sergileniyor.

Adada Anadolu aslanları olarak adlandırılan iki büyük aslan figürü de var. 

Köyde her zaman alıştığımzdan farklı olarak anaerkil bir hava hakim. Gezerken hapsedilmiş erkek kölelerin heykellerini de görebilirsiniz. Hem kölelerin hem de Amazon kadınlarının figürleri öyle gerçekçi ki etkilenmemek mümkün değil.


Samsun Belediyesi ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi iş birliği ile şehre kazandırılan bu köy turistler tarafından epey ilgi görüyor.

Onur Anıtı


Samsun İlkadım'daki Atatürk Parkı'nın içerisinde bulunan Onur Anıtı, şehrin en önemli simgelerinden biri. Heybetiyle dikkatleri üzerine toplayan bronz heykel, Samsun halkı tarafından Atatürk'e duydukları minneti ve saygıyı göstermek için yaptırılmış.


Boyutlarına göre mükemmel bir dengeye sahip heykel bu özelliğiyle dünya sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Eğer ki atın kuyruk kısmı alt kaideye değmeseymiş heykel listede birinci sırada olacakmış. 

Samsun Kent Müzesi


Sepet ören ihtiyar bir köylü.

Onur Anıtı'ndan sonra yine İlkadım ilçesinde bulunan Kent Müzesi'ni ziyaret ettik. (Samsun Arkeoloji Müzesi tadilat dolayısıyla kapalı olduğundan sadece Samsun Kent Müzesi'ni gezebildik.) Üç katlı müzede şehri ve mübadele dönemini anlatan eski eşyalar, panolar ve çok gerçekçi insan figürleri vardı.

Mübadele zamanından kalmış bavul ve denklikler.
Müzenin kuruluş itibariyle oldukça yeni . 2013 yılında ziyarete açılan Kent Müzesi, şehrin; sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısını anlatmak için kurulmuş. Samsun'un kültürünü dünden bugüne en iyi şekilde anlatan müzeyi ben çok sevdim.
Göğceli Camii


Caminin dıştan görünümü gösteren bir fotoğraf çekmeyi atlamışız. :( Bu nedenle https://twitter.com/tariharsivi görselini ekliyorum. 

Samsun'da son durağımız hiç çivi kullanılmadan yapılmış Göğceli Camii oldu. 1206 yılında yapılan cami, Anadolu ahşap mimarisinin en önemli örnekleri arasında sayılıyor. Bir mezarlığın içerisinde yer alan dini yapı, üst üste yığılan ya da iç içe geçirilen; dişbudak, karaağaç ve kestane ağaçlarının parçalarıyla inşa edilmiş. (Sadece ek kısımlarda çiviler kullanılmış) Cami günümüzde hala ibate açık ve kullanılıyor.

Samsun'da Ne Yenir?

Şehirde en popüler lezzet Bafra pidesi. Açık ve kapalı olarak hazırlanan bu pide; yağlı, kıtır kıtır, doyurucu bir yiyecek.

Lahana çorbası, lahana kavurması, ısırgan otu çorbası, balık gibi yöresel lezzetler de pek çok Karadeniz şehrinde olduğu gibi Samsun'da da çok sık tüketiliyor.

Gelecek içerikte Karadeniz Turu'nun ikinci gününde Ordu ve Trabzon'da neler yaptığımızı anlatacağım.

Takipte kalın!

Sevgiler!

Beni aşağıdaki adreslerden de takip edebilirsiniz! 👇

Tumblr 📌

İnstagram 📷

Goodreads 📚

2 yorum:

  1. Kalkıp Samsun'a gidesim geldi. Hep gitmek istediğim yer Karadeniz. Umarım kısa zamanda gitmek nasip olur.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu hissi uyandırabildiysem ne mutlu. :) Fırsatınız olduğu ilk anda gidin, hiç pişman olmayacaksınız! Çok sevgiler!

      Sil

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!