21 Aralık 2015 Pazartesi

Adeta Bir Barış Elçisi: Baltalimanı Japon BahçesiHafta sonu sanki şehir dışındaymış gibi hissetmeme neden olan, parkları ve bahçeleri ziyaret etmeyi çok seviyorum. Eğer siz de bizim gibi "Parklar, bahçeler bizim!" diyorsanız Baltalima'nındaki Japon Bahçesi'ni çok seveceksiniz!


Türk ve Japon dostluğunu pekiştirmek ve aralardaki mesafeye karşın kültürel bir etkileşim sağlamak için yapılmış Japon Bahçesi, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. İçerisinde Japon mimarisine özgü bir çardağı, çay evi, taşları ve küçük köprüleri bulunan park, çok geniş bir alanda yer almasa da çok fazla bitki çeşidine ve küçük bir gölete de ev sahipliği yapıyor. 

Biz kışın ziyaret ettiğimiz için daha az bitki çeşidine rastlasak da ağaçların ve doğanın kışa has havası da ayrı güzeldi. (Kırmızı yaprak seviyoruz.) Küçük yapay bir şelale ve göleti çevreleyen taşlar üzerinde çocuklar gibi şendik. :)Siz de küçük ama çok hoş bir atmosfere sahip bu bahçeyi İstanbul'un farklı yerlerinden kendi aracınızla ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak ziyaret edebilirsiniz.

 Baltalimanı Japon Bahçesi'ne Nasıl Gidilir?
Taksim'den ve Kabataş'tan kalkan 40,40T,22E, 22RE ve 25 otobüslerine binip Baltalimanı Hastenesi durağında inebilirsiniz.

Sahil trafiğine takılmamak isteyenler 4. Levent'ten kalkan minibüslere binip yine hastane önünde inebilirler. Yine sahil trafiğine takılmak istemeyenler Mecidiyeköy'den kalkan 29Ş otobüsüne binip İstinye Bayırı'nda indikleri takdirde bahçeye yürüyerek ulaşabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaza yaza azalmaz ki sendeki özgür ruh!